1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

آرشیو اخبار


 

میلاد مولود کعبه مبارک باد

علی (ع) پا به این دنیا گذاشت و قلب عاشقان را محسور کرد . همگان را با انسانی آشنا کرد که پدر تمامی آفریدگان پروردگارش لقب گرفت

روز تولد حضرت علی (ع) تنها روز پدر نیست ... روز بزرگداشت مقام مردانگی و انسانیت است

تولد امام علی(ع) مولود کعبه و روز پدر بر تمامی شیعیان آن حضرت مبارک بادعلی ابن ابیطالب، امام اول تشیع و داماد، پسرعمو و برادر دینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. کنیه اش "ابوالحسن" است و القاب مختلفی همچون امیر المومنین دارد.

امام علی (ع) در روز جمعه سیزدهم رجب سال سی ام پس از عام الفیل (ده سال قبل از بعثت رسول­الله) در مکه، در داخل کعبه به دنیا آمد. هیچ کس قبل و بعد از او، در خانه خدا تولد نیافته است و این نشانگر موهبت و احترام و توجه خاص خداوند به وجود علی (ع) و بیانگر مقام بسیار ارجمند اوست. حضرت علی (ع) نخستین فرزند خانواده هاشمی است که پدر و مادر او هر دو فرزند هاشم هستند. پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم است و مادر او فاطمه بنت اسد فرزند هاشم می باشد. خاندان هاشمی از لحاظ فضائل اخلاقی و صفات عالیه انسانی در قبیله قریش و در دیگر طوایف عرب، زبانزد خاص و عام بوده است. فتوت، مروت، شجاعت و بسیاری از فضایل دیگر اختصاص به بنی هاشم داشته است. تمام این فضیلتها در مرتبه عالی در وجود حضرت علی (ع) موجود بوده است.

فاطمه بنت اسد به هنگام درد زایمان راه مسجدالحرام را در پیش گرفت و خود را به دیوار کعبه نزدیک ساخت و چنین گفت: خداوندا! به تو و پیامبران و کتابهایی که از طرف تو نازل شده اند و نیز به سخن جدم حضرت ابراهیم علیه السلام سازنده این خانه ایمان راسخ دارم. پرودگارا! به پاس احترام کسی که این خانه را ساخت، و به حق کودکی که در رحم من است، تولد این کودک را بر من آسان فرما!

 

لحظه ای نگذشت که دیوار جنوب شرقی کعبه در برابر دیدگان عباس ابن عبدالمطلب و یزید بن تعف شکافته شد. فاطمه وارد کعبه شد و دیوار به هم پیوست. فاطمه تا سه روز در شریفترین مکان مهمان خدا بود . سه روز پس از سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل، با نوزاد در آغوش از همان شکاف دیوار که دوباره گشوده شده بود بیرون آمد و گفت: "پیامی از غیب شنیدم که نامش را "علی" بگذار."


21 فروردین ( بیستم جمادی الثانی ) ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و روز مادر ( روز زن ) بر تمامی مادران عزیز مبارک باد.

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان،فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است؛ تنها زنی كه پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب " اُم ابیها "  داده است،یعنی زنی كه برای پدرش همچون مادر بود.

زندگی و سیره ی حضرت زهرا( س) به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده ای در جهان او را چونان قدیسه ای تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در كانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.

 


جماعت! این فقط عید نیست؛

جماعت! این فقط عید نیست؛

بهانه‏ ای خالقانه است برای کرامت و بخشندگی؛

فرصتی است تکرار ناشدنی،

برای اجابت همه نیازهایی که چشم به آستان حضرت دوست  دوخته بودند

پس درمی‏یابیم این شکوه  عید را

و با هم ترانه ممتدِّ عبودیت را بخوانیم؛

چرا که همگان معترفیم بر عطش وصل

دستگیری از نیازمندان و کمک به هم­نوعان علاوه بر وظیفه انسانی، رسالتی اخلاقی است که در دین مبین اسلام و سیره ائمه معصوم(ع) مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است .

انسان موجودی اجتماعی آفریده شده و نوع‌دوستی و انفاق جزو ذات اوست و برگزاری جشن عید بهانه‌ای برای نزدیک‌تر شدن دل‌ها به یکدیگر است.

هیچ رنگی در زندگی انسانی جز با رنگ شادمانی و شعف چهره های غمگینانه همنوعان مستمند را رنگ نمی بخشد.

استحکام پایداری جامعه سالم با کاهش دغدغه های کهنه نیازمندان میسر می شود ، اعتبار می یابد و سلامت فکر و روان و آرامش و آسایش عمومی با مشارکت نیک اندیشان توانمند در مسیر یاری و کمک ضعیفان تحقق می یابد.

این موقعیت در جامعه ما به لحاظ باورها، اعتقاد به وعده های الهی و همچنین فرهنگ مردم مداری و بخشندگی همواره فراروی افراد قرار دارد. احساس خوش آسایش و آرامش افراد نیازمند و خشنودی باطنی افراد خیر وصف ناپذیر است.

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد

وقتی دستی را به یاری می گیری،

بدان که دست دیگرت در دست خداست...

 


ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا كرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است.

 

ماه محرم و صفر را پشت سر گذاشتیم با اندوه و اشک و ناله ،اشک ریختیم و دل تازه کردیم و با یاد عظمت آقا ابا عبدالله الحسین بزرگ شدیم، از خزان عفلت به برکت اشک های محرم و صفر به بهار رسیدیم و اکنون وقت آن است که در این بهار به یمن رویش دوباریمان سجده شکر به جای آوریم و این بهار را قدر بدانیم و بندگی کنیم .


ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا كرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است . چرا كه او داناترین مخلوقات خداوند و برترین آنها و سرورشان و نزدیكترین آنها به خداوند و فرمانبردارترین آنها از او و محبوبترینشان نزد او مى باشد، این روز نیز برتر از سایر روزهاست . و گویا روزى است كه كاملترین هدیه ها، بزرگترین بخشش ها، شاملترین رحمتها، برترین بركتها، زیباترین نورها و مخفى ترین اسرار در آن پى ریزى شده است .


پس بر انسان مسلمان كه برترى رسول خدا )صلى الله علیه و آله و سلم ) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولایش مى باشد واجب است در این ماه به شکرانه ارازنی شدن آن نعمت بزرگ به عبادتی از سر شور و اشتیاق بپردازد،گرچه عبادات شبانه روزی عالمیان هرگز در خور چنین نعمتی نخواهد بود اما "آنچه سعی است ما در طلبش بنماییم".مهمترین اعمال این ماه

شب اوّل :این شب به نام «لیلة المبیت» مزیّن است، در این شب یک حادثه مهمّ تاریخى واقع شد و آن این که در سال سیزدهم بعثت، رسول خدا (صلى الله علیه وآله) از مکّه به قصد هجرت به سوى مدینه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گردید و امیر مۆمنان على (علیه السلام) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا (صلى الله علیه وآله) خوابید

آیه شریفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ ؛ بعضى از مردمِ (با ایمان و فداکار) جان خود را در برابر خشنودى خدا مى فروشند و خداوند نسبت به بندگان مهربان است» (1) در حقّ آن حضرت نازل شد.(2 (سال هجرت رسول خدا (صلى الله علیه وآله) مبدأ تاریخ مسلمانان است و تحوّلى عظیم در جهان اسلام روى داد.

-1روزه گرفتن به شكرانه سلامتی پیامبر اعظم و امیرمۆمنان از گزند كفار و مشركان در اول ربیع‏الاول

2- خواندن زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و علی (علیه السلام) در این روز


روز هشتم :در روز هشتم ربیع الأوّل، سال 206، شهادت امام حسن عسکرى(علیه السلام) طبق روایتى واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت صاحب الزّمان، حجّة بن الحسن ـ عجّل الله تعالى فرجه الشریف ـ آغاز گردید. (3)

در این روز شایسته است زیارت امام حسن عسکری علیه السلام خوانده شود.


روز دهم :روز ازدواج رسول خدا(صلى الله علیه وآله) با حضرت خدیجه کبرى (علیها السلام ( است در حالى که رسول خدا (صلى الله علیه وآله) 25 ساله بود و حضرت خدیجه (علیها السلام)40 ساله. به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزارى مستحب شمرده شده است.(4(


روز دوازدهم :این روز مطابق نظر مرحوم شیخ کلینى و مسعودى و همچنین مشهور میان اهل سنّت، روز ولادت با سعادت نبىّ مکرّم اسلام (صلى الله علیه وآله) است. (5)

همچنین در این روز، رسول خدا (صلى الله علیه وآله) بعد از 12 روز که مسیر راه میان مکّه و مدینه را پیمود وارد مدینه گردید.(6) و نیز روز انقراض دولت بنى مروان در سال 132 است.(7 (اعمال مستحب در این روز به شكرانه انقراض دولت اموی دو مورد است:
-1روزه گرفتن

-2دو ركعت نماز مستحبی كه در ركعت اول بعد از حمد، سه بار سوره كافرون و در ركعت دوم بعد از حمد سه بار سوره توحید خوانده می‏شود.


روز چهاردهم:در سال 64 در چنین روزى، یزید بن معاویه به هلاکت رسید.(8)

وى پس از سه سال و نُه ماه خلافت که همراه با جنایات عظیمى بود - که مهمترین آن واقعه کربلا و شهادت ابى عبداللّه الحسین(علیه السلام) و یارانش مى باشد - در سنّ سى و هفت سالگى در منطقه «حوران» زندگى ننگینش به پایان رسید جنازه اش را در دمشق دفن کردند ولى اکنون اثرى از او نیست.(9)


شب هفدهم: طبق روایات مشهور شیعه، شب ولادت حضرت خاتم الانبیا، رسول معظّم اسلام (صلى الله علیه وآله) است و شب بسیار مبارکى است.(10)

1- غسل به نیّت روز هفدهم ربیع الاوّل.(فلاح السائل، صفحه 61)

2- روزه: كه براى آن فضیلت بسیار نقل شده است، از جمله در روایاتى از ائمّه معصومین (علیهم السلام) آمده است: كسى كه روز هفده ربیع را روزه بدارد، خداوند براى او ثواب روزه یكسال را مقرّر مى فرماید.(اقبال، صفحه 603)
3- دادن صدقه، احسان نمودن و خوشحال كردن مۆمنان و به زیارت مشاهد مشرّفه رفتن.(همان مدرک)

زیارت رسول خدا (صلى الله علیه وآله) از دور و نزدیک . در روایتى از آن حضرت آمده است: هر كس بعد از وفات من، قبرم را زیارت كند مانند كسى است كه به هنگام حیاتم به سوى من هجرت كرده باشد، اگر نمى توانید مرا از نزدیك زیارت كنید، از همان راه دور به سوى من سلام بفرستید (كه به من مى رسد).(همان ص604)
5- زیارت امیر مۆمنان، على (علیه السلام) نیز در این روز مستحب است با همان زیارتى كه امام صادق (علیه السلام) در چنین روزى كنار ضریح شریف آن حضرت (علیه السلام) وى را زیارت كرد.(همان مدرک، صفحه 608 ) (این زیارت در بخش زیارات، مفاتیح آمده است).
6- تكریم، تعظیم و بزرگداشت این روز بسیار بجاست، مرحوم «سیّد بن طاووس»، در اقبال، در تكریم و تعظیم این روز به خاطر ولادت شخص اوّل عالم امكان و سرور همه ممكنات حضرت نبىّ اكرم (صلى الله علیه وآله) سفارش بسیار كرده است .
بنابراین، سزاوار است مسلمین با برپایى جشن ها و تشكیل جلسات، هرچه بیشتر با شخصیّت نبىّ مكرّم اسلام (صلى الله علیه وآله)، سیره و تاریخ زندگى او آشنا شوند و از آن، براى ساختن جامعه اى اسلامى و محمّدى بهره كامل گیرند.همچنین یکسال قبل از هجرت رسول خدا(صلى الله علیه وآله)، در چنین شبى معراج آن حضرت صورت گرفت.(11)


روز هفدهم: همان گونه که گفتیم مشهور میان علماى امامیّه آن است که روز هفدهم ربیع الأوّل، روز ولادت با سعادت رسول خدا حضرت محمّد بن عبداللّه (صلى الله علیه وآله) است و معروف آن است که ولادتش در مکّه معظّمه، واقع شده است، و زمان ولادتش هنگام طلوع فجر، روز جمعه، سنه عام الفیل بوده است.(12) (عام الفیل سالى است که ابرهه با لشکرش که بر فیل سوار بودند به قصد تخریب کعبه آمد، ولى همگى نابود شدند).همچنین در چنین روزى در سال 83 هجرى قمرى، ولادت امام صادق (علیه السلام) واقع شده است و از این جهت نیز بر اهمّیّت این روز افزوده شده است.(13)
ماه ربیع الأوّل گرچه آغاز آن آمیخته با خاطره غم انگیز و اندوهبار شهادت امام حسن عسکرى (علیه السلام) است، ولى از آن جا که میلاد مبارک حضرت ختمى مرتبت رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه وآله) مطابق روایت معروف، در هفدهم این ماه و طبق روایت غیرمعروف، در دوازدهم آن واقع شده و میلاد حضرت صادق (علیه السلام) نیز در هفدهم این ماه است، ماه شادى و جشن و سرور است.

از آن جا که هجرت پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) که سرچشمه دگرگونىِ عمیق در جهانِ اسلام و عزّت و شوکت مسلمین شد، و همچنین داستان «لیلة المبیت» در این ماه واقع گردیده، و آغاز امامت پربرکت حضرت بقیة اللّه (ارواحنا فداه) همزمان با شهادتِ پدر بزرگوارش نیز مى باشد  در مجموع از ماههاى بسیار پربرکت و پرخاطره است، که سزاوار است، همه علاقه مندان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) آن را ارج نهند و گرامى بدارند

 

پی نوشت ها :
1. سوره بقره، آیه 207.
2. اقبال الاعمال، صفحه 592 و تفسیر نمونه، جلد 2، صفحه 78.
3. کافى، جلد 1، صفحه 503.
4. اقبال، صفحه 599.
5. زاد المعاد، صفحه 412.
6. اقبال، صفحه 599 و کامل ابن اثیر، جلد 2، صفحه 7 (حوادث سال اوّل هجرت).
7. مصباح المتهجّد، صفحه 791.
8. اقبال، صفحه 601 (سیّد بن طاووس، در همین کتاب از شیخ مفید، استحباب روزه در این روز را به خاطر هلاکت یزید نقل کرده است).
9. تتمة المنتهى، صفحه 64.
10. مصباح المتهجّد، صفحه 791 و اقبال، صفحه 603.
11. اقبال، صفحه 601.
12. مصباح المتهجّد، صفحه 791 و اقبال، صفحه 603.
13. بحارالانوار، جلد 47، صفحه 1، حدیث 2.

منابع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه

 


17 ربیع الاول ، میلاد دو نور مقدس

http://quranct.com/gallery/images/2982/1_babol2011logfa-17.gif

 

روز 17 ربيع الاول بنابر نظر مشهور تاريخ نويسان سالروز ولادت با سعادت نبي مكرم اسلام حضرت محمد (ص) و هم چنين ميلاد فرخنده امام جعفر صادق (ع) است .

حضرت پيامبر گرامي اسلام (صلّي الله عليه و آله و سلّم)

عموم سيره نويسان اتفاق دارند كه تولد آن حضرت در عام الفيل، و در سال 570 ميلادي بوده است. آن حضرت در سن 25 سالگي ازدواج نمودند و ثمره اين ازدواجشان اين بود كه ايشان صاحب شش فرزند شدند كه دو فرزند پسر ايشان پيش از بعثت بدرود حيات گفتند ولي دختران كه عبارت بودند از: 1ـ رقيه، 2ـ زينب، 3ـ ام كلثوم، 4ـ حضرت فاطمه سلام الله عليها، دوران نبوت آن حضرت را درك كردند.

رفتار پيامبر (ص) با خانواده

انس بن مالك (خدمتكار حضرت) مي گويد: كسي با زن و فرزندش مهربان تر از رسول گرامي نبود.
ايشان مي فرمودند: هر درختي ميوه اي دارد و ميوه دل، فرزند است (كنزالعمال،ج16، ص457)

رفتار با مردم

آن حضرت به همه انسان ها بسيار مهربان و دلسوز بود و از انسان هاي خشن و بي عاطفه رنج مي برد و مي فرمود: كسي كه به مردم رحم نكند، خداوند به او رحم نخواهد كرد. به آنچه (از مردمان و جانوران) در روي كره زمين است مهرباني كنيد، تا آنكه در آسمان هاست به شما رحم آورد (مسند ابن مبارك، ص165)

رفتار با همسايگان

ايشان توجه زيادي به همسايگان مي نمودند و همواره مسلمان را نسبت به همسايگان سفارش مي نمودند. از فرمايشات حضرت اين بود كه: پيش از خريد خانه، همسايه بجوييد (جامع الصغير1، ص237) منظور حضرت اين بود كه پيش از خريد خانه مطمئن شويد كه همسايگان خوبي داريد يا خير. سپس اگر مطمئن شديد همسايگان خوبي در اطراف مسكن مورد نظرتان است آن گاه آن منزل را خريداري كنيد. هم چنين مي فرمودند: همواره جبرئيل درباره همسايه سفارش مي كرد، تا بدانجا كه گمان كردم همسايه به زودي ميراث بر خواهد شد. كسي كه به پروردگار و روز رستاخيز باورد دارد، همسايه اش را نيازارد. (مستدرك الوسائل،ج 8 ،ص 423)

رفتار با مهمانان

حضرت، همواره مهمان را گرامي مي داشتند و مهماني را بسيار دوست مي داشتند و مي فرمودند: محبوب ترين غذا نزد پروردگار غذايي است كه دست هاي زيادي براي خوردن آن دراز مي شوند. (جامع الصغير، ج1، ص38)

رفتار با يتيمان

ايشان در ارتباط با يتيمان مي فرمودند: محبوب ترين خانه هاي شما در نظر خداوند، خانه اي است كه در آن به يتيمي احترام نهاده شود. (كنزل العمال، ج3، ص168)

هم چنين مي فرمودند: در بهشت خانه اي به نام (خانه شادماني) هست. تنها كسي به اين خانه مي رود كه يتيمان دين باور را شاد سازد. (مشكاة الانوار، ص295)

هم چنين حضرت فرمودند: از ما نيست كسي كه كهنسالان ما را احترام نكند. (اصول كافي، ج2، ص165)
هم چنين فرمودند: بركت با بزرگان شماست. (مجمع الزوائد، ج8، ص15) مي فرمودند: هر مردي كه فرزندش را نفرين كند، بينوا مي شود (بحارالانوار، ج11، ص99) هم چنين مي فرمودند: خداوند درباره چيزي به اندازه زن ها و بچه ها خشمگين نمي شود (بحارالانوار، ج101، ص73)

رفتار با خويشاوندان

حضرت مي فرمودند: كسي كه پيوند خويشاوندي را گسسته است با ما همنشين نمي شود؛ چرا كه لطف (خداوندي) بر گروهي كه ميان آنان قطع رحم است، فرود نمي آيد . (مشكاة الانوار، ص290)
هم چنين جابربن عبدالله از حضرت روايت مي كند كه ايشان فرمودند: همانا بوي بهشت از فاصله هزار سال راه استشمام مي شود، اما كسي كه پيوند خويشاوندي را پاره كند آن را استشمام نمي كند (مجمع الزوائد، ج8، ص49)

رعايت عفاف

نبي مكرم اسلام (ص) براي پاسداري از كانون گرم خانواده سخن گفتن مردان با زنان و دوشيزگان بيگانه را بدون آن كه ضرورتي در كار باشد، ناپسند مي شمرد. حضرت در اين رابطه فرمودند: مردي كه با زن نامحرمي شوخي كند، پروردگار (در روز رستاخيز) به خاطر هر واژه هزار سال زنداني اش مي كند ( وسايل الشيعه چاپ اسلامين، ج14، ص143)

رفتار با بيمان

حضرت محمد (ص) به دورترين بخش شهر براي عيادت مريض مي شتافت، اگر چه بيماري آن مريض چشم درد بود. (كنزالعمال، ج7، ص94)

در حديثي از نبي مكرم اسلام آمده است كه ايشان فرمودند: آفريدگار در روز رستاخيز مي گويد: آدميزاد! بيمار شدم، آفريدگار در روز رستاخيز مي گويد: آدميزاد! بيمار شدم، مرا عيادت نكردي، كه انسان مورد خطاب الهي (با تعجب) مي گويد: خدايا! چگونه تو را كه پروردگار جهانياني عيادت كنم؟ خداوند متعال پاسخ مي دهد: مگر نمي دانستي كه فلان بنده ام بيمار بود و او را عيادت نكردي؟ مگر نمي دانستي كه اگر او را عيادت مي كرد، مرا نزد او مي يافتي؟ (بحارالانوار، ج64، ص156)

رفتار با جوانان

پيامبر در ارتباط با جوانان فرمودند، برتريِ جوانِ نيايشگري كه نوجواني اش را عبادت كرده، بر پيري كه پس از بالا رفتن سنش عابد شده، به سان برتريِ پيامبران است بر مردم (كنزالعمال، ج15، ص776)

خدمات اجتماعي

حضرت مي فرمودند: كسي كه بشنود مردي فرياد مي زند: اي مسلمانان و پاسخش را ندهد مسلمان نيست (اصول كافي، ج2، ص164)

هم چنين فرمودند: شخصي كه براي رفع نياز دنيوي آسيب ديده اي با وي همراه شود، پروردگار ضمانت مي دهد كه او را از دو رويي و آتش دوزخ برهاند و نيز هفتاد نياز اين جهان او را تامين مي كند و همچنان در لطف خداوند والاست تا برگردد. (مكارم الاخلاق، ص413)

سلام دادن

پيامبر پيرامون سلام دادن مي فرمودند: سلام، نامي از نام هاي خداوند است؛ پس آن را ميان خودتان منتشر كنيد. هرگاه مسلمان به عده اي سلام كند، اگر آنان پاسخش را ندهند، كسي (فرشته) كه بهتر و پاكيزه تر از آن هاست جوابش را مي دهد. (جامع الصغير، ج1، ص246)

گشاده رويي

حضرت پيرامون گشاده رويي مي فرمودند: گشاده رويي، كينه را از بين مي برد. (اصول كافي، ج2، ص103)

هم چنين فرمودند: همانا پروردگار از كسي كه با دوستانش با چهره اي اخم آلود رو به رو شود، نفرت دارد. (كنزالعمال، ج3، ص441)

از خداوند متعال مسئلت داريم تا عيدي ما را در روز ميلاد نبي مكرم اسلام (ص) توفيق پيروي از رفتارهايش قرار دهد.

حضرت امام صادق (عليه السلام)

امام صادق (ع) كنيه اش ابوعبدالله است. تولد آن حضرت بنا به روايت شيخ مفيد در كتاب الارشاد در سال 83 و در مدينه واقع گشته است.

لقب آن حضرت، «صادق» بود و كسي از ايشان جز سخن حق نشنيده بود. امام صادق (ع) 12 سال در كنار جد بزرگوارش، امام زين العابدين (ع) و 19 سال بعد از رحلت آن حضرت با پدر گراميش امام محمد باقر (ع) به سر برد و بعد از رحلت ايشان مدت 34 سال امامت مسلمانان را عهده دار بود. آن حضرت ده فرزند داشت كه عبارت بودند از: 1ـ اسماعيل،‌ 2ـ عبدالله، 3ـ امّ فروه كه مادر ايشان فاطمه دختر حسين بن علي بن حسين (عليهم السلام) بود. 4ـ امام كاظم (ع)، 5ـ اسحاق، 6ـ محمد، 7ـ عباس، 8 ـ علي، 9ـ اسماء، 10ـ فاطمه، كه اين ده فرزند از مادران مختلف بودند.

فقه شيعه اماميه را فقه جعفري مي نامند؛ زيرا عمده احكام فقه شيعه اماميه از آن حضرت است.
اصحاب حديث اسامي روايان ثقه اي را كه از او روايت كرده اند را بالغ بر 400 شخص مي دانسته اند.
فقهايي مشهوري مانند ابوحنيفه و مالك بن انس و اوزاعي و محدثان بزرگي هم چون سفيان ثوري و سليمان بن مهران از شاگردان حضرت بودند.

گفتني است پس از رحلت جانسوز نبي مكرم اسلام (ص) در ابتدا خليفه اول دستور منع كتابت حديث را صادر كرد و پس از وي خليفه دوم نيز اين مشي را در پيش گرفت، يعني اگر جايي مي ديدند كه حديثي نوشته شده آن را مي سوزاند و از بين مي بردند. اين منع كتابت حديث تا زمان عمر بن عبدالعزيز ادامه پيدا كرد. پس از اين كه عمر بن عبدالعزيز، حكم منع كتابت حديث را برداشت، عملا مردم به روش گذشته عمل كردند و حديثي را كتابت نكردند تا سال 150 هـ.ق كه تدوين حديث آغاز شد.
آيت الله بروجردي (ره) مي فرمودند: در طول اين 150 سال به خاطر منع كتابت حديث، كسي جرات نمي كرده كتابت كند و احاديث سينه به سينه نقل مي شد و در معرض اشتباه بود. در حالي كه امام صادق (ع) ـ كه ما احكام دينمان را از او گرفته ايم ـ در روايات متعددي مي فرمايد: هر چه من نقل مي كنم از پدرم نقل مي كنم و ايشان نيز از پدرشان (تا اين كه برسد به امام علي (ع) و ايشان نيز مستقيماً از نبي مكرم اسلام (ص) نقل مي كردند) با توجه به اين كه تمام مسلمين صداقت امام جعفر صادق (ع) را قبول دارند و هيچ عالمي از مذاهب اسلامي مدعي نشده كه در صداقت ايشان و پدرانشان ترديدي وجود دارد، به خوبي مي توان اطمينان داشت آن چه از امام صادق (ع) به ما رسيده است، كلام و سنت پيغمبر (ص) مي باشد، در حالي كه اين اطمينان در مذاهب وجود ندارد. لذا بايد به رواياتي كه امام صادق (ع) نقل مي كنند اعتماد كرد و احكام دين را بايد از او گرفت.

آيت الله بروجردي (ره) نيز مي فرمود: در روايات زيادي از ائمه ما آمده است كه »في كتاب عليّ كذا... « و در كتاب امام علي (ع) آن چه از سوي پيامبر (ص) املا شده به دستخط امام علي (ع) وجود دارد؛ لذا از خطاهايي كه در نقل سينه به سينه وجود دارد، در امان است؛ علاوه بر اينكه سلسله امامان (ع) نيز همگي معصوم بودند و داراي علم الهي بودند.

منبع : نشریه الکترونیکی پرسمان

 


مصاحبه روزنامه رسالت با سرکار خانم ساجدی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل موسسه اسلامی خیریه قائمیه تهران

 

مديرعامل موسسه خيريه قائميه مي‌گويد: كودكان و زنان دستفروش و متكدي بايد آن‌قدر مورد حمايت قرار گيرند كه به اين كار روي نياورند!به گفته وي براي ساماندهي وضعيت متكديان و فروشندگان خردسال فال و آدامس در سطح شهر بايد نيروي انتظامي و شوراي شهر تهران همكاري كنند و خيريه‌ها هم حمايت كنند تا اين موضوع براي هميشه فيصله يابد.

سيده هما ساجدي كه عمر خود را در امور خيريه و سازمان دادن به مراكز خيريه گذرانده و از دست‌اندركاران موسسه حمايت اسلامي بوده است،‌به اين سئوالات پاسخ مي‌دهد.وي معتقد است كه بسياري از متكديان توسط عواملي به اين كار گمارده مي‌شوند و براي افرادي كار مي‌كنند و خاطرنشان مي‌كند كه شوراي شهر بايد به اين مسئله رسيدگي كند و نبايد كودكان و زنان در سر چهارراه‌ها آدامس و بادكنك بفروشند!مديرعامل موسسه خيريه قائميه مي‌گويد: كودكان و زنان دستفروش و متكدي بايد آن‌قدر مورد حمايت قرار گيرند كه به اين كار روي نياورند!به گفته وي براي ساماندهي وضعيت متكديان و فروشندگان خردسال فال و آدامس در سطح شهر بايد نيروي انتظامي و شوراي شهر تهران همكاري كنند و خيريه‌ها هم حمايت كنند تا اين موضوع براي هميشه فيصله يابد. اين گفتگو فرارويتان قرار دارد:

- شما حدود 40 سال است كه در كارهاي خيريه و عام‌المنفعه فعال هستيد، چه اهدافي را دنبال مي‌كنيد؟
هدفم رسيدگي به وضعيت زندگي ايتام و زنان سرپرست خانوار و حمايت از افراد محروم جامعه است.
- چند سال داريد و ميزان تحصيلات‌تان چقدر است؟
69 سال و ديپلمه هستم.
- تاكنون چه كارهايي در جهت اهداف‌تان انجام داده‌ايد؟
كارهاي مختلفي انجام دادم بعد از انقلاب اسلامي اهداف و برنامه‌هاي منسجمي را در جهت رفع محروميت از كودكان بي‌سرپرست و رسيدگي به وضعيت زنان آسيب‌ديده پيگيري كردم و در حال‌حاضر نيز تمركزم برروي كارآفريني زنان سرپرست خانوار و حمايت از دانش‌آموزان و دانشجويان بي‌بضاعت است.
- چطور شد در اين راه قرار گرفتيد؟
معمولا خانواده و خود فرد انگيزه كار خيريه را در خود تقويت مي‌كند در مورد من البته بعد از مطالعات و مشاهدات اجتماعي اين انگيزه تقويت شد. قبل از انقلاب با سازمان بهزيستي همكاري مي‌كردم و بعد از انقلاب اسلامي در شكل‌گيري كميته‌ها و ايجاد كانون‌هايي براي زنان و كودكان بي‌سرپرست فعاليت كردم.
- شما هيچ‌وقت كارمند سازمان بهزيستي يا ادارات و سازمان‌هاي ديگر نبوده‌اند؟
خير، من هيچ‌وقت از جايي حقوق دريافت نكردم و حاضر نشدم عنوان شغلي و يا مقامي را قبول كنم. هدفم واقعا رضاي خدا بود و تنها به اين مسئله فكر مي‌كردم. فقط از آنجا كه علاقه خاصي به امام زمان(عج) داشتم و دارم موسسه خيريه قائميه را به نام آقا
امام زمان(عج) نامگذاري و آن را تاسيس كردم.
- شما ظاهرا فعاليت‌‌هايي هم در كميته امداد امام(ره) داشتيد، پيرامون آن توضيح دهيد.
بله، مدتي در جهت شكل‌گيري دفاتر كميته امداد امام خميني، فعاليت مي‌كردم و در راستاي برنامه‌ريزي و كارهاي تشكيلاتي وظايفي را برعهده داشتم.
- در مورد موسسه حمايت اسلامي كه شما از دست اندركاران آن بوديد بگوييد.
اين موسسه در راستاي حمايت از كودكان و زنان بي‌سرپرست و آسيب‌ديده تشكيل شد و با حمايت مسئولين وقت توانست خدماتي را به اين زنان ارائه بدهد. در اين موسسه برنامه‌‌هاي جامعي براي آموزش سواد و هنرهاي دستي به اجرا درآمد و ما توانستيم زمينه ازدواج تعدادي از اين خانم‌ها را فراهم آوريم. اين موسسه بيش از بيست سال فعاليت داشت و از دختران 10ساله تا خانم‌هاي مسن به آنجا ارجاع داده مي‌شدند و براي آنها به تناسب سن و موقعيت‌شان برنامه‌هايي در نظر گرفته مي‌شد. 60درصد آنها خانم‌هاي آسيب‌ديده بودند و تعدادي هم دختراني بودند كه از خانه فرار كرده بودند. هركدام بنا به دليلي از خانه گريخته بودند (گاه به دليل وجود ناپدري و يا نامادري به خيابان كشيده شده بودند) به طور كلي دختران و زنان آسيب ديده و يا در معرض خطر در اين موسسه مورد حمايت قرار مي‌گرفتند.
- آيا كساني كه همراه با شما در اين موسسه كار مي‌كردند، حقوقي دريافت نمي‌كردند؟
من سال‌ها با كساني همكار بودم كه خودشان از مادران و همسران شهدا بودند. خانواده معزز شهدا كه با عشق كار مي‌كردند و تنها هدفشان اين بود كه پرچم انقلاب و نظام جمهوري اسلامي را بر دوش خود حمل كنند و باري را از دوش كشور بردارند. آنها معتقد بودند كه ادامه راه شهدا، خدمت به مردم جامعه و خصوصا رفع محروميت از زنان و كودكان بي‌سرپرست است. واقعا انسان‌هاي بزرگي بودند و هستند. اين خانم‌هاي ارزشمند الان هم با من همكاري مي‌كنند و در امور خيريه فعاليت مي‌كنند.
- چرا اين موسسه تعطيل شد؟
يكي از دلايل آن فقدان بودجه مناسب بود. بودجه اين موسسه ضعيف بود.
- در مورد ساماندهي دفتر هماهنگي موسسات خيريه استان تهران كه شما عهده‌دار آن بوديد برايمان توضيح دهيد.
همه روساي موسسات خيريه استان تهران دور هم جمع شدند و بنده هم انتخاب شدم تا دفتر هماهنگي موسسات خيريه تشكيل شود. سپس هيئت  امنا و موسس و هيئت ‌مديره انتخاب شدند. چندين سال است كه اين كار انجام شده و ماهي يك بار هم جلسه دارند و تلاش مي‌كنند با مطرح كردن نقاط ضعف موسسات خيريه، راهكاري براي آنها بيابند. در حال حاضر امور خيريه در هشت استان كشورمان از طريق موسسات خيريه استان تهران در حال انجام است.
- چه شد كه موسسه خيريه قائميه را تاسيس كرديد و اين موسسه چه اهدافي را دنبال مي‌كند؟
از سال 56 در ذهنم اين بود كه موسسه‌اي را به نام آقا امام زمان(عج) تاسيس كنم كه به امور خيريه بپردازد. از سال 59 اين موسسه تاسيس شد. اين موسسه در چهار زمينه درماني، فرهنگي، خدماتي و رفاهي فعاليت مي‌كند و در حال حاضر 220 خانواده را تحت حمايت دارد آنها قبض دريافت و پرداخت دارند و گزارش عملكرد ما به طور بسيار شفاف در سايت‌مان قرار دارد. اين موسسه توسط كمك‌هاي مردمي اداره مي شود.
- آيا مشكلات خانواده‌‌هايي كه تحت حمايت قرار مي‌گيرند، ريشه‌يابي مي‌شود؟
بله وقتي قرار است يك خانواده تحت حمايت قرار بگيرد پرونده تشكيل مي‌شود، مشكلات خانواده ارزيابي مي‌شود، علت مشكلات ريشه‌يابي مي‌شود. بررسي مي‌كنيم كه چرا اين خانواده‌ گرفتار شده و چرا تاكنون مورد حمايت قرار نگرفته است. اگر خانواده زندانيان هستند بررسي مي‌كنيم كه چرا مددكاري و حمايت از زندانيان براي آن كاري نكرده است! وقتي يك فرد اشتباهي مي‌كند و به زندان مي‌افتد خانواده‌اش چه گناهي دارند؟ آيا همسر اين مرد بايد برود سر چهارراه‌ها اسپند دود كند؟! متاسفانه بعد از گذشت 37 سال از انقلاب شكوهمند اسلامي هنوز شخصيت تعدادي از خانم‌هاي گرفتار و نيازمند در زير سقف همين آسمان و در كوچه و خيابان‌ها له مي‌شود و از بين مي‌رود. هنوز فرياد زن‌هايي كه نمي‌توانند خانواده و فرزند‌شان را اداره كنند بلند است كه به "داد برسيد!" "من هم زن هستم!"، "به داد بچه‌هايم برسيد!"
بايد اين صداها را بشنويم و به آن جواب بدهيم. نمي‌توانيم بي‌تفاوت بگذريم و نبايد بي‌تفاوت باشيم. زنان سرپرست خانوار بايد توانمند بشوند و بتوانند زندگي خود و فرزندشان را به نحو شايسته‌اي تامين كنند. دغدغه امروز من همين موضوع است!
- آيا فعاليت‌هاي شما محدود به استان تهران است؟
خير، فردا همراه نيكوكاران ديگر عازم جنوب كرمان هستم. مدتي است كه براي تامين امكانات فرهنگي مساجد آن منطقه تلاش مي‌كنيم. قرار است يكسري كارگاه‌هاي توليدي براي حمايت از اشتغال زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست در آن مناطق تشكيل  شود. مدتي هم در استان خراسان شمالي شهرستان "گرمه" نيز فعاليت‌‌هايي را در اين زمينه داشتيم. در "قم" هم كارگاه‌هايي را براي خوداشتغالي بانوان تشكيل داديم. در "قله گنج" كارگاه توليدي لباس راه‌اندازي كرديم. كارگاه‌هاي خوداشتغالي براي اشتغال‌زايي زنان راه‌اندازي شده است. هركسي هر هنري دارد مي‌تواند در بازارچه‌هاي نيكوكاري هنر و مهارت خود را عرضه كند و از آن سود به دست بياورد. ما به آنها مي‌گوييم كه چگونه زنان با خوداشتغالي و با استفاده از هنر و مهارت خود مي‌توانند بازارچه‌هاي فصلي تشكيل بدهند و محصولات خود را به فروش برسانند.
- با چه كساني صحبت مي‌كنيد (در اين موارد)؟
با مسئولين نيكوكاري، مراكز خيريه و يا با دفاتر كميته امداد امام(ره) در مورد نحوه راه‌اندازي كارگاه‌ها و بازارچه‌ها صحبت مي‌كنيم. من به استان لرستان رفته بودم آنجا سئوال كردم كه آيا خانم‌ها نمي‌توانند سمنو و برنجك و گندمك هم درست كنند؟! چرا خانم‌‌ها بيكارند؟! تا كي مي‌خواهند بيكار باشند و كاسه چه كنم به دست بگيرند؟! همين مسئله باعث شد كه به پلدختر و كردستان هم رفتم والحمدلله بازارچه‌هاي‌شان در حال رونق گرفتن است. خيلي جاها با فعاليت‌هاي كوچك واندك شروع كردند و الان بازارچه‌هاي پرفروشي دارند و خود ما خريدار ترشيجات و سبزيجات آنها هستيم.
- در روز چند ساعت كار مي‌كنيد؟
واقعا نمي‌توانم بگويم چند ساعت ولي اميدوارم تا زماني كه زنده هستم براي بچه‌‌هاي يتيم و زنان سرپرست خانوار و خانواده‌هاي بي‌بضاعت كار كنم.
- گفتيد دغدغه امروز شما "زنان سرپرست خانوار" است. براي كمك به اين زنان چه مي‌كنيد؟
اولين كار اشتغالزايي و كارآفريني براي زنان سرپرست خانوار است كه از اهميت بسزايي برخوردار است. بعد هم كمك به فروش محصولات آنها در غرفه‌ها و بازارچه‌هاي مختلف است. در تمام پارك‌ها و فرهنگسراها هماهنگ مي‌كنم تا غرفه‌هايي برايشان بگيرم. حتي ممكن است غرفه سه روزه بگيرم. دوست ندارم بشنوم كه خانمي بگويد:"من نمي‌توانم"، "من نمي‌دانم".
- خانم‌هايي كه در سطح شهر تكدي‌گري مي‌كنند و كودكاني كه آدامس و فال مي‌فروشند، واقعا "نخواستند" شغل ديگري داشته باشند و يا "نتوانستند" به طريق خوداشتغالي درآمدي كسب كنند؟! آنها جزء كدام گروه هستند؟!
من فكر مي‌كنم، بسياري از متكديان توسط عواملي به اين كار گمارده مي‌شوند و براي افرادي كار مي‌كنند. ولي حرف من اين است كه شوراي شهر بايد به  اين مسئله رسيدگي كند، در سطح شهر تهران نبايد كودكي سر چهارراه آدامس و بادكنك بفروشد، بايد آن‌قدر مورد حمايت و تامين باشد كه به اين كارها روي نياورد!
براي ساماندهي وضعيت متكديان و بويژه فروشندگان خردسال فال و آدامس در سطح شهر بايد نيروي انتظامي و شهرداري تهران همكاري كنند. بايد در اين زمينه همه دست‌اندركاران و سازمان‌هايي كه مسئول هستند بسيج شوند و خيريه‌ها هم حمايت كنند تا اين موضوع براي هميشه فيصله پيدا كند و موضوع تكدي‌گري و فروشندگي زنان و كودكان در سر چهارراه‌ها براي هميشه برچيده شود.
شوراي شهر و شهرداري‌ها مي‌توانند در اين زمينه نقش مهمي را ايفا كنند. مددكاران بهزيستي و مددكاران در مركز فرهنگي - اجتماعي شهرداري تهران مي‌توانند سرنخ تمام كودكاني را كه سر چهار راه‌‌ها فال و آدامس مي‌فروشند پيدا كنند و زندگي آنها را ساماندهي كنند. مگر اينها چند نفر هستند؟! خيريه‌ها هم مسلما به كمك آنها خواهند آمد. اگر كودكي كه سر چهارراه سي‌دي مي‌فروشد در مدرسه ثبت نام شود و مورد حمايت قرار بگيرد و خانواده‌اش اگر مشكلي دارند مورد حمايت قرار بگيرند هرگز سر چهارراها، در سوزوسرما و لابه‌لاي ماشين‌‌ها سي‌دي نمي‌فروشد! اگر بخواهيم ريشه اين مشكل كنده شود بايد همه با هم همكاري و هماهنگي كنند. بايد همه دست به دست هم بدهيم مسلما اگر همه آن از بين نرود 60، 70 درصد آن از بين خواهد رفت.
- همسرتان در مورد فعاليت‌هاي شما چه نظري دارد؟
همراه من است،‌ايشان فوق‌العاده صبورند (با خنده)
- آرزوي شما چيست؟
اميدوارم تا زنده‌ام، مراكز خيريه و عام‌المنفعه‌اي را كه در ذهنم است در مناطق محروم كشور به نتيجه برسانم و به ثمر برسد.
- متشكرم.

تبلیغات